wtorek, 30 sierpnia 2011

Kolejni łucznicy

Tempo prac spadło, ale coś tam udało się zrobić. Tym razem dwie kolejne podstawki łuczników. Ponieważ kilku z nich posiadało tarcze postanowiłem że będzie to jednostka auxilia palatina o nazwie Sagittarii Nervii Gallicani. Nawet na tarczach pomazałem coś na kształt ich znaku. i dopiero montując na podstawkach pomieszałem i łucznicy z tarczami znaleźli się na obu. Ponieważ w 'Comitatusie' auxilia są pokazane tylko jedną podstawką a w zachodniej części imperium była tylko jedna piesza jednostka czysto strzelecka (a przynajmniej zawierająca w nazwie sagittarii) to biedacy zostali zdegradowani do zwykłej jednostki łuczników. Przynajmniej dopóki nie dokupię nowych łuczników. W zestawie MiniArt-a wszyscy łucznicy są pozbawieni nakryć głowy, więc trójce dorobiłem panońskie czapki, ale z tylko jednej jestem zadowolony, pozostałe dwie są za duże (za szerokie).czwartek, 25 sierpnia 2011

Mix jednostek

Prace postępują powoli. Pierwsza ósemka legionistów z II Iulia Alpina jest już gotowa ale po namyśle zamiast jednej podstawki z figurami w takiej samej pozie, postanowiłem rozmieścić ich na dwóch podstawkach przemieszanych z innymi figurkami dla urozmaicenia.Powoli powstaje także obsada drugiej podstawki I Flavia Gal.Const. Tym razem chłopaki będą wyposażeni tylko w miecze a i tarcze będą chyba okrągłe z braku tych 'jajowatych'.W ramach oddechu od piechurów pomazałem trochę swojego pierwszego kawalerzystę do rzymskiej armii. Katafrakt z zestawu Zvezdy ma być początkiem 2-u podstawkowego oddziału ciężkiej jazdy, jeszcze nieznanej nazwy.poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Kolejny legion - Secunda Julia Alpina

Zmęczony obskrobywanie figurek MiniArt-a do drugiej podstawki I Flavia, dziś zacząłem pracę nad kolejnym legionem,. Będzie to kolejna jednostka typu pseudocomitatenses o nazwie Secunda Julia Alpina (II Julia  Alpina). Tym razem do jej zrobienia posłużą figurki HaT-a z zestawu średniej piechoty. W związku z tym będzie to jednostka uboższa w uzbrojenie ochronne (jedynie hełm i tarcza) co często mogło się zdarzać wśród pseudocomitatenses. Tradycyjnie problemem okazały się tarcze, malowanie okrągłych kółek wokół umbra nie należy do najłatwiejszych rzeczy


A to na razie cała armia.


piątek, 19 sierpnia 2011

Pierwszy legion - Prima Flavia Gallicana Constantia

Dziś skończyłem pierwszą podstawkę piechoty legionowej (figurki MiniArt). Cały legion będzie składał się z dwóch podstawek.
Po dłuższym namyśle postanowiłem że będzie to jednostka pseudocomitatenses o wdzięcznej nazwie Prima Flavia Gallicana Constantia co oznacza "godny zaufania legion Flaviusza z Galii". Zwierzę znajdujące się na ich tarczach to w zależności od źródła albo pies/lis (najprawdopodobniej) albo dzik. Ponieważ to co wymalowałem przypomina bardziej coś na kształt psa, więc niech będzie pierwsza wersja.

O wiele większym problemem jest informacja na którą natrafiłem szukając materiałów o I Flavia. Wg niej jednostka ta to oddział dalmatyńskiej kawalerii. Przyjąłem jednak że skoro pozostaje ona pod rozkazami Magister Peditum to musi być jednostką piechoty.Legion Prima Flavia Gallicana Constantia wymieniona jest w późno antycznych tekście znanym jako Notitia Dignitatum jako jedna z jednostek należących do armii polowej, stacjonującej Galii. Nazwa sugeruje, że jego założycielem był Konstancjusz I Chlorus (293-306), który należał do rodziny Flawiuszy Przyjmuje się, że początkowo była to jednostka limitanei i jej pierwszym zadaniem była ochrona wybrzeża Armoryki, a miejscem stacjonowania Constantia (ob.Coutances). Dopiero później została włączona do armii polowej jako pseudocomitatenses. Constantia była jego siedzibą najprawdopodobniej w latach 296-400
Nie należy go mylić z I Flavia Constantia, który służył na wschodzie imperium.

czwartek, 18 sierpnia 2011

Łucznicy c.d.

Dwie pierwsze podstawki do Comitatusa skończone. Ogólnie jestem z nich zadowolony, no poza oczami łuczników. Miało poprawić wyglad końcowy a wyszło jak widać na zdjęciach. Szczególnie ten łucznik na pierwszym planie. Podstawki planuję robić bez jakiś udziwnień, tylko piasek i trawka.

No cóż, na razie tak zostaną później może spróbuje poprawić. Bo w kolejce czeka już piechota rzymska, pokryta podkładem i po pierwszych maźnięciach pędzla.

środa, 17 sierpnia 2011

Pierwsze podstawki - Łucznicy.

Ruszyły wreszcie prace nad armią rzymską. Na razie pomalowane są 2 podstawki łuczników, zostały jeszcze tylko same podstawki do wykończenia. No i zdjęcia do poprawy. Te były robione komórką bo aparat gdzieś się zapodział.

darmowy hosting obrazkówdarmowy hosting obrazków

wtorek, 16 sierpnia 2011

Armia rzymska - spis zestawów cz.2

Kawaleria

Dziś pora na omówienie dostępnych na rynku zestawów jazdy późnorzymskiej. Na początek najcięższa jazda, czyli katafrakci. Dostępne są dwa zestawy.
Zvezda 8087 Cataphracts


 Bardzo udany zestaw, jak zwykle u Zvezdy bardzo twardy plastik i doskonała rzeźba. Ciekawostką jest że zestaw nie jest dedykowany żadnej narodowości i może równie dobrze spełniać rolę wschodnich przeciwników Rzymu. Pudełko zawiera 20 figurek, w tym 12 kawalerzystów uzbrojonych w kontos, po 3-ech w miecz i maczugę oraz jednego chorążego z draco i dowódcę (szkoda że tylko jednego). Ilość ta jest wystarczająca do zrobienia 5 podstawek ciężkiej jazdy.

HaT 8086 Late Roman Cataphracts


Zestaw znany mi tylko z netu, dość ubogi. 12 kawalerzystów z kontos w 4 pozach (konie tylko w dwóch).

Hat 8188 Late Roman Light Cavalry


Dla odmiany dość liczny jak na zestaw kawalerii set, aż 24 nieopancerzonych jeźdźców. 12 z nich uzbrojonych jest we włócznie i miecze, a kolejny tuzin ma łuki. Biorąc pod uwagę że podstawki lekkiej jazdy w 'Comitaus' mają po 2 figurki, możemy wykonać z jednego zestawu w aż 12 podstawek.


MiniArt 72014 Roman Cavalry 
Mini Art podobnie jak w przypadku piechoty w jednym pudełku zawarł kilka rodzai jazdy. Mamy tu więc katafraktów w liczbie 4-ech, tyleż samo łuczników, oraz 12 kawalerzystów z włóczniami (4) i mieczami (8). W odróżnieniu do poprzedniego zestawu HaT-a wszyscy jeźdźcy są opancerzeni.

Niedługo powinien ukazać się jeszcze jeden zestaw firmu HaT, Late Roman Medium Cavalry (8183). Ma zawierać 12 figurek opancerzonych jeźdźców uzbrojonych we włócznie i miecze (podobnych do wymienionej wyżej dwunastki z MiniArta).Próbną ramkę można zobaczyć na stronie producenta http://www.hat.com/Curr2/Bx8183RMC/Bx8183RMC.html.


sobota, 13 sierpnia 2011

Armia rzymska - spis zestawów cz.1

Piechota 

Na początek firma HaT, która wypuściła 3 zestawy, obejmujące wszystkie podstawowe typu rzymskiej piechoty IV/V w.

HaT 8137 Late Roman Missile Troops

Zestaw zawierający lekkie i strzelcze oddziały. Jest w nim 8 łuczników, 4 kuszników i po 8-u miotaczy oszczepów i rzutek (plumbata). Oprócz tego mamy także 4 balisty z obsługą. Z nich będę robił oddziały łuczników /2 podstawki/ i harcowników /4 podstawki/.

HaT 8100
Late Roman Medium Infantry

Zestaw zawierający nieopancerzoną rzymską piechotę, uzbrojoną we włóczni/oszczepy, strzałki i miecze oraz wyposażoną w duże okrągłe tarcze i hełmy. W sumie mamy tu 36-u żołnierzy. Całość uzupełnia po 4 figurki oficerów, sygnalistów i chorążych. Figurki idealnie nadają się do przygotowania jednostek granicznych limitanei, ewentualnie mogą też robić za oddziały typu pseudo-comitatenses. Z zestawu planuję przygotować 2 legiony /w sumie 5 podstawek/

HaT 8087
Late Roman Heavy Infantry 

Zestaw ciężkiej (opancerzonej) piechoty. Zawiera 36 figurek żołnierzy i 4 figurki chorążych, liczbę wystarczająca na 5 podstawek (czyli 2 oddziały). Niestety nie udało mi się jeszcze ich kupić, więc nie wiem jak będą się mieścić na podstawkach, bo większość figurek stoi w jakimś dziwnym rozkroku.

MiniArt 72012 Roman Infantry

MiniArt zaserwował mix 'wszystko w jednym pudełku'. Znajdziemy tu 28 opancerzonych piechurów (16 z włóczniami a 12 z mieczami w ręce). Oprócz tego 8 łuczników, 8 miotaczy oszczepów i 4 procarzy. Figurki posiadają bardziej zróżnicowane oporządzenie  i są zrobione z twardszego plastiku niż u HaT-a, ale dla równowagi są fatalnie wykonane. Szczególnie denerwujące jest złe łączenie form co nieraz utrudnia usunięcie nadlewek i deformuje figurki. Zestaw ten posłuży do formowania wojsk polowych (Comitatenses) czyli jednostek Legio Paltina, Auxilia Palatina czy też zwłykłych legionów comitatenses.

Italeri 6137 Late Imperial Legion

Mały zestaw, tylko 36 figurek. Większość to zwykła piechota, jest też 6 łuczników, 3 miotaczy strzałek i 3 chorążych. Z pozostałych można zrobić akurat 3 podstawki legionistów. Połowa z nich ma pancerze więc są to uniwersalne figurki, mogą odwzorowywać oddziały graniczne jaki i polowe.

Lucky Toys 002 Late Empire Romans
Zestaw nadający się co najwyżej na dostarczyciela części do konwersji innych figurek.piątek, 12 sierpnia 2011

Powitanie

Witam na blogu, poświęconym wargamingowemu systemowi Comitatus i moim raczej marnych lotów dokonaniom modelarskim w jedynie słusznej skali 1:72.
Same zasady można pobrać ze strony ich twórcy http://legio-wargames.com/# (wersja angielska) albo też w wersji rosyjskiej ze strony http://www.fieldofbattle.ru/index.php (po uprzednim zarejestrowaniu się).