piątek, 28 października 2011

Secunda Julia Alpina (3)

Drugi legion do mojej armii został (prawie) skończony. Pozostało jeszcze tylko pomalować legionowy znak (tu dumam co na nim powinno się znaleźć), i dorobić groty do 2 włóczni. Pod tym względem zestaw Hat 8100 jest dziwny; zawiera tylko 4 osobne włócznie i 8 legionistów bez nich. Ma za to, aż 4 (podwójne) znaki legionowe, co się chwali (przydadzą się gdzie indziej), ale chyba zrobienie 8 włóczni to nie jest jakiś problem. No nic, zostaną dodane jak tylko obmyślę sposób na dorabianie grotów. Pomysł z wikolem nie okazał się dobry. Secunda Iulia Alpina


Jego nazwa oznacza ‘Julijski legion Alpejski’. Został utworzony jako jednostki limitanei w prowincjach diecezji Italia, najprawdopodobniej w Alpes Cottiae (tj. obszar pomiędzy Briançon i Susa), gdzie prawdopodobnie początkowo stacjonował wraz ze swoimi bliźniaczymi legionami I Iulia Alpina i III Iulia Alpina.
Założyciel legionu nie jest znany. Element ‘Julia’, sugeruje jednak, że był to albo Kryspus, syn cesarza Konstantyna I Wielkiego albo Juliusz Constans, cesarz zachodniej części imperium w latach 337-350 (raczej on). Symbolem legionu nie jest znany.
Secunda Iulia stał się prawdopodobnie jednostką pseudocomitatenses w czasie barbarzyńskich inwazji w początkach V w. Nie jest jasne czy cały legion został podniesiony do rangi legionu polowego i przeniesiony do Ilyrii czy też jednostka została podzielona i jej część pozostała na miejscu.
Wg Notitia Dignitatum, Secunda Iulia Alpina podlegał Magister Peditum jako legio pseudocomitatenses, a znajdował się pod bezpośrednim dowództwem Comes Illyrici jako część składowa polowej armii iliryjskiej. Być może tworzył on parę z Prima Iulia Alpina.

 

3 komentarze:

 1. Very nice looking unit!

  Greetings
  Peter
  http://peterscave.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Thank you. But I am far to the quality of your figures.

  OdpowiedzUsuń