czwartek, 9 lutego 2012

Salii

Dziś moja rzymska armia wzbogaciła się o kolejną jednostkę. Tym razem jest to oddział auxilia palatinae o nazwie Salli (a może Salii seniores). Ponieważ w Comitatusie auxilia są reprezentowane jedną podstawką to Salli są już prawie gotowi do walki. Pozostało jeszcze tylko zagospodarować podstawkę.
Figurki to oczywiście zestaw Italeri "Late Roman Infantry". Jest to insza inszość w stosunku do dotychczas obrabianych figurek Hat-a i MiniArt-a. Dobry, twardy plastik, świetna jakość rzeźby i odlewu - malowanie ich to spora przyjemność. Jedynym mankamentem (przynajmniej dla mnie) są tarcze, a ściślej ich faktura. Wzorem swoich wcześniejszych produkcji Italerii na tarczach umieściła wypukłe wzory, dodatkowo jest to mix różnych wzorów. W znacznym stopniu utrudnia to malowanie innych wzorów. Jak widać na zbliżeniu najbardziej rozbudowane wzory pozostawiłem, żeby nie masakrować całej tarczy i zadowoliłem się pokryciem ich nowym wzorem.
Drugim problemem były te dynamiczne pozy żołnierzy, powodujące trudność w zmieszczeniu ich na standartowej podstawce piechoty w Comitatusie. No i teraz będę musiał się nakombinować w tym gąszczu nad wypełnieniem samej podstawki.


Sali 


Auxilia palatinae pod rozkazami rozkazami Magister equitum Galliarum.
Jednostka utworzona z Franków Salickich najprawdopodobniej w czasach Juliana Apostaty około 358 roku, kiedy po jego kampaniach Frankowie zostali pokonani i w zamian za pozostanie w Toxandri (tj. na południe od Mozy, pomiędzy tą rzeką i Skaldą) być może jako foederati, zostali poddani rekrutacji do rzymskiej armii.
W Notitia Dignitatum wymienione jest w sumie 5 oddziałów o nazwie Salii, z tym że w dwóch przypadkach mamy najprawdopodobniej do czynienia ze zdublowanymi jednostkami. Wszystkie te oddziały to auxilia palatinae.
Na zachodzie:
- Salii pod Magister Peditum to najprawdopodobniej Salii seniores pod rozkazami Magister equitum Galliarum.
- Salii Gallicani pod Magister Peditum to najprawdopodobniej Salii iuniores Gallicani pod rozkazami Comes Hispenias.
Ponadto we wschodniej częśći imperium mamy jeszcze Salii pod rozkazami Magister Militum Praesentalis I.

2 komentarze:

  1. Nice painting job and very fine historical research, even if I'm not able to read your language, I'm sorry!

    OdpowiedzUsuń
  2. Great looking paint work well done!

    OdpowiedzUsuń