piątek, 16 marca 2012

Przeciwnicy imperium - spis zestawów cz.1

Ponieważ zabrałem się za malowanie pierwszy germańskich wojowników, pora na krótki przegląd z czego można wykonać przeciwników imperium. Dla zachodniej części mamy:

MiniArt 72013 Germanic Warriors

Podstawowy obecnie zestaw dla odtworzenia wojsk germańskich. Zawiera mix figurek konnych i pieszych. Piechurów jest 20 w 5 pozach, zarówno w wersji opancerzonej jak i lżej wyposażonych wojowników. Do tego aż 16 kawalerzystów, w większości w pancerzu, a tylko 4 bez. Pozwala to na wystawienie do 6 podstawek jazdy Ponieważ to produkt MiniArt, tradycyjnie mamy niezły plastik połączony z całą masa nadlewek. Mimo wszystko biorąc pod uwagę ilość figurek (zwłaszcza jazdy) w stosunku do ceny, jest to zestaw wart uwagi.

HaT 8085 Gothic Cavalry

12 figurek gockich jeźdźców w 4 pozach, w większości nieopancerzonych, co pozwala na stworzenie co najmniej 4 podstawek lekkiej jazdy i jednej ciężkiej.
Italeri 6138 Gothic Cavalry

Zestaw znany mi tylko ze zdjęć w sieci, ale jak się wydaje prezentuje taki sam wysoki poziom jak w przypadku „Late Imperial Legion”, czyli twardy plastik, połączony doskonałą rzeźbą. Zawiera 15 konnych w 5 pozach, w tym 6 figurek lekkiej jazdy. Zestaw o tyle ciekawy, że mimo nazwy ”Gothic” może bez problemu posłużyć do stworzenia oddziałów regularnej rzymskiej jazdy, szczególnie w przypadku figurek wyposażonych w pancerz.
HaT 6007 Franks

Jeden z 4 miniboxów Hat-a (seria 6xxx). I w zasadzie jedyny z nich nadający się do użycia do późnorzymskiego okresu. 24 piesze figurki w tylko 4 pozach, dość przyzwoicie wyrzeźbione i co dziwne plastik też całkiem porządny. Dla 8 figurek możliwa jest alternatywna broń, oszczep lub topór (francisca). Jedyny minus to jakieś takie cieniutkie miecze, prawie jak rapiery.
HaT 6008 Visigoths

Drugi z miniboxów Hat-a, który można ewentualnie wykorzystać, szczególnie warci uwagi są łucznicy w liczbie ośmiu, jako nie występujący w innych zestawach. Pozostałe postacie mają jakieś dziwne pozy a i wyposażenie wskazuje raczej na Wizygotów sprzed początku kontaktów z Imperium. Wszystkie postacie to piechota.
Coates & Shine  8133 Gothic Army

Podobny do MiniArt mix figurek pieszych (45) i konnych (6), jednak jakość rzeźby dosyć marna. Choć jak przekonują zdjęcia z http://bennosfiguresforum.com/viewtopic.php?f=2&t=8772&view=next przy odpowiedniej dozie umiejętności malarskich można sporo z tego zestawu wyciągnąć.

Ostatni zestaw to co prawda nie germanie ale pasują do okresu. 
Lucky Toys TL0001 Attila and Black Huns

Dziwny zestaw, spośród 12 konnych (każdy inny) tylko dwóch posiada łuki a reszta miecze, oszczepy, maczugi. Wydaj mi się, że dla Hunów proporcje powinny być jednak odwrotne. Przez to zestaw wydaje się mało przydatny w oryginalnej postaci. Nie pozostaje nic innego niż oczekiwanie na Hunów zapowiadanych przez Hat-a.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz