środa, 26 września 2012

Equites promoti seniores [2]


Dziś skończyłem wreszcie kolejny oddział rzymskiej jazdy. Dwupodstawkowe vexilationes palatinae o nazwie jak w tytule posta Equites promoti seniores.


Equites promoti seniores.

Niestety o samej jednostce brak jest sensownych informacji. Żeby było zabawniej, odmiennie niż w przypadku licznych oddziałów piechoty linia podziału seniores/iuniores nie przebiegała na linia zachód/wschód.  Notitia Dignitatum wykazuje oddział o nazwie seniores zarówno dla zachodniej jak i wschodniej części imperium i oba mają status elitarny. Oprócz nich w obu częściach są iuniores ale już o statusie zwykłych comitaneses. Sprawę dodatkowo komplikuje brak przedstawień tarcz dla wschodniorzymskiej jazdy.
Sama nazwa może nawiązywać do dawnej jazdy legionowej, zebranej z legionów i połączonej w większe czysto kawaleryjskie oddziały. Oprócz wspomnianych wyżej oddziałów armii polowej, istniało jeszcze kilka oddziałów podległych nadgranicznym duxom, wspomnianym w Notitia jako equites lub cuneus equitum. Co ciekawe wszystkie znajdowały się w prowincjach naddunajskich.
Mój oddział to jak już pisałem vexilationes palatinae wchodzący w skład italskiej armii polowej podległej Magister Peditum. Zajmuje w niej honorowe drugie miejsce na liście, jeśli przyjmiemy jak sądzą niektórzy że kolejność informowała o prestiżu i randze danej jednostki.

WIP
Lekka jazda germańska - już prawie koniec.


Harcownicy - początek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz