sobota, 13 sierpnia 2011

Armia rzymska - spis zestawów cz.1

Piechota 

Na początek firma HaT, która wypuściła 3 zestawy, obejmujące wszystkie podstawowe typu rzymskiej piechoty IV/V w.

HaT 8137 Late Roman Missile Troops

Zestaw zawierający lekkie i strzelcze oddziały. Jest w nim 8 łuczników, 4 kuszników i po 8-u miotaczy oszczepów i rzutek (plumbata). Oprócz tego mamy także 4 balisty z obsługą. Z nich będę robił oddziały łuczników /2 podstawki/ i harcowników /4 podstawki/.

HaT 8100
Late Roman Medium Infantry

Zestaw zawierający nieopancerzoną rzymską piechotę, uzbrojoną we włóczni/oszczepy, strzałki i miecze oraz wyposażoną w duże okrągłe tarcze i hełmy. W sumie mamy tu 36-u żołnierzy. Całość uzupełnia po 4 figurki oficerów, sygnalistów i chorążych. Figurki idealnie nadają się do przygotowania jednostek granicznych limitanei, ewentualnie mogą też robić za oddziały typu pseudo-comitatenses. Z zestawu planuję przygotować 2 legiony /w sumie 5 podstawek/

HaT 8087
Late Roman Heavy Infantry 

Zestaw ciężkiej (opancerzonej) piechoty. Zawiera 36 figurek żołnierzy i 4 figurki chorążych, liczbę wystarczająca na 5 podstawek (czyli 2 oddziały). Niestety nie udało mi się jeszcze ich kupić, więc nie wiem jak będą się mieścić na podstawkach, bo większość figurek stoi w jakimś dziwnym rozkroku.

MiniArt 72012 Roman Infantry

MiniArt zaserwował mix 'wszystko w jednym pudełku'. Znajdziemy tu 28 opancerzonych piechurów (16 z włóczniami a 12 z mieczami w ręce). Oprócz tego 8 łuczników, 8 miotaczy oszczepów i 4 procarzy. Figurki posiadają bardziej zróżnicowane oporządzenie  i są zrobione z twardszego plastiku niż u HaT-a, ale dla równowagi są fatalnie wykonane. Szczególnie denerwujące jest złe łączenie form co nieraz utrudnia usunięcie nadlewek i deformuje figurki. Zestaw ten posłuży do formowania wojsk polowych (Comitatenses) czyli jednostek Legio Paltina, Auxilia Palatina czy też zwłykłych legionów comitatenses.

Italeri 6137 Late Imperial Legion

Mały zestaw, tylko 36 figurek. Większość to zwykła piechota, jest też 6 łuczników, 3 miotaczy strzałek i 3 chorążych. Z pozostałych można zrobić akurat 3 podstawki legionistów. Połowa z nich ma pancerze więc są to uniwersalne figurki, mogą odwzorowywać oddziały graniczne jaki i polowe.

Lucky Toys 002 Late Empire Romans
Zestaw nadający się co najwyżej na dostarczyciela części do konwersji innych figurek.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz