wtorek, 16 sierpnia 2011

Armia rzymska - spis zestawów cz.2

Kawaleria

Dziś pora na omówienie dostępnych na rynku zestawów jazdy późnorzymskiej. Na początek najcięższa jazda, czyli katafrakci. Dostępne są dwa zestawy.
Zvezda 8087 Cataphracts


 Bardzo udany zestaw, jak zwykle u Zvezdy bardzo twardy plastik i doskonała rzeźba. Ciekawostką jest że zestaw nie jest dedykowany żadnej narodowości i może równie dobrze spełniać rolę wschodnich przeciwników Rzymu. Pudełko zawiera 20 figurek, w tym 12 kawalerzystów uzbrojonych w kontos, po 3-ech w miecz i maczugę oraz jednego chorążego z draco i dowódcę (szkoda że tylko jednego). Ilość ta jest wystarczająca do zrobienia 5 podstawek ciężkiej jazdy.

HaT 8086 Late Roman Cataphracts


Zestaw znany mi tylko z netu, dość ubogi. 12 kawalerzystów z kontos w 4 pozach (konie tylko w dwóch).

Hat 8188 Late Roman Light Cavalry


Dla odmiany dość liczny jak na zestaw kawalerii set, aż 24 nieopancerzonych jeźdźców. 12 z nich uzbrojonych jest we włócznie i miecze, a kolejny tuzin ma łuki. Biorąc pod uwagę że podstawki lekkiej jazdy w 'Comitaus' mają po 2 figurki, możemy wykonać z jednego zestawu w aż 12 podstawek.


MiniArt 72014 Roman Cavalry 




Mini Art podobnie jak w przypadku piechoty w jednym pudełku zawarł kilka rodzai jazdy. Mamy tu więc katafraktów w liczbie 4-ech, tyleż samo łuczników, oraz 12 kawalerzystów z włóczniami (4) i mieczami (8). W odróżnieniu do poprzedniego zestawu HaT-a wszyscy jeźdźcy są opancerzeni.

Niedługo powinien ukazać się jeszcze jeden zestaw firmu HaT, Late Roman Medium Cavalry (8183). Ma zawierać 12 figurek opancerzonych jeźdźców uzbrojonych we włócznie i miecze (podobnych do wymienionej wyżej dwunastki z MiniArta).Próbną ramkę można zobaczyć na stronie producenta http://www.hat.com/Curr2/Bx8183RMC/Bx8183RMC.html.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz