poniedziałek, 31 grudnia 2012

Germańska jazda lekka

Ostatni post w tym rok, czyli to co udało się rzutem na taśmę skończyć przed sylwestrem: pierwsze 2 podstawki lekkiej jazdy germańskiej.




WIP
Harcownicy - niestety nie załapali się na podstawkę w tym roku.Może 2013 będzie dla nich szczęśliwszy.


Jazda germańska - pierwsza podstawka z zestawu MiniArt, w zamyśle ma to być jakiś ważny Germanin, więc dostał 'oladrowanego' konia z rzymskiego setu. Kolega z usuniętym mieczem ma być docelowo chorążym, tylko jeszcze nie zdecydowałem czy będzie dzierżył 'draco' (które mam w nadmiarze) czy coś bardziej wyrafinowanego.


 Łucznicy - też prawie na ukończeniu, zostały już tylko do zrobienia ich głowy. Dwa łuki dostały cięciwy, ale zabawa z nitką i superglue była na tyle wyczerpująca i frustrująca, że albo znajdę inny sposób albo dam sobie spokój z cięciwą





środa, 26 września 2012

Equites promoti seniores [2]


Dziś skończyłem wreszcie kolejny oddział rzymskiej jazdy. Dwupodstawkowe vexilationes palatinae o nazwie jak w tytule posta Equites promoti seniores.


Equites promoti seniores.

Niestety o samej jednostce brak jest sensownych informacji. Żeby było zabawniej, odmiennie niż w przypadku licznych oddziałów piechoty linia podziału seniores/iuniores nie przebiegała na linia zachód/wschód.  Notitia Dignitatum wykazuje oddział o nazwie seniores zarówno dla zachodniej jak i wschodniej części imperium i oba mają status elitarny. Oprócz nich w obu częściach są iuniores ale już o statusie zwykłych comitaneses. Sprawę dodatkowo komplikuje brak przedstawień tarcz dla wschodniorzymskiej jazdy.
Sama nazwa może nawiązywać do dawnej jazdy legionowej, zebranej z legionów i połączonej w większe czysto kawaleryjskie oddziały. Oprócz wspomnianych wyżej oddziałów armii polowej, istniało jeszcze kilka oddziałów podległych nadgranicznym duxom, wspomnianym w Notitia jako equites lub cuneus equitum. Co ciekawe wszystkie znajdowały się w prowincjach naddunajskich.
Mój oddział to jak już pisałem vexilationes palatinae wchodzący w skład italskiej armii polowej podległej Magister Peditum. Zajmuje w niej honorowe drugie miejsce na liście, jeśli przyjmiemy jak sądzą niektórzy że kolejność informowała o prestiżu i randze danej jednostki.

WIP
Lekka jazda germańska - już prawie koniec.


Harcownicy - początek

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Equites promoti seniores

Nowe figurki dorobiły się wreszcie nazwy. Będzie to dwu podstawkowa jednostka typu vexilationes palatinea o nazwie jak w tytule postu czyli Equites promoti seniores.
Jedna podstawka będzie"dowódcza" z trybunem i drakonariuszem, druga zwykła bojowa.
Jako pierwsza podstawka została ukończona ta druga. Poniżej wstępnie ustawione na podstawce grupa trzech jeźdźców, jeszcze bez broni.


Podstawka dowódcy też już prawie na ukończeniu.

wtorek, 24 lipca 2012

Kolejna cięzka jazda rzymska

Witam po długiej przerwie. Dopiero w połowie lipca znalazłem czas na kontynuację projektu. Ale nie ma tego złego... W międzyczasie pojawił się wreszcie w sprzedaży zestaw średniej jazdy rzymskiej Hat-a, który anonsowałem już kiedyś.


Całość to 12 figurek (powyższa ramka razy 3), bardzo przyzwoicie wyrzeźbionych postaci (i koni). Zastrzeżenie może jedynie budzić kształt siodła. Jak widać na obrazku broni jest pod dostatkiem a nawet w nadmiarze, co umożliwia zróżnicowanie figurek na podstawkach (a nadmiar zawsze się przyda choćby do zestawu średniej piechoty Hat-a). Plastik jak na tą firmę zupełnie przyzwoity, w miarę twardy i łatwo się odrabia, co trochę mnie zaskoczyło (pozytywnie) po koszmarnym w piechocie hiszpańskiej okresu rekonkwisty.
Zadowolony z nowego nabytku oczywiście zabrałem się do ich paćkania, porzucając na razie rozpoczęte inne prace. Całość wystarczy na 4 podstawki ciężkiej jazdy, czyli 2 oddziały. Pierwsza ósemka koni i jeźdźców pokryta podkładem i po pierwszych maźnięciach.



środa, 21 marca 2012

Limitanei - Milites Nerviorum

Dziś pierwsza podstawka rzymskich pograniczników, czyli limitanei. Malunek na tarczach jest oczywiście całkowicie zmyślony ze względu na brak jakichkolwiek źródeł co do ich wyglądu w jednostkach granicznych. Jedynie w przypadku oddziałów wywodzących się ze starych legionów, przekształconych w jednostki strzegące granicy, można by pokusić się o umieszczenie na tarczach znaków nawiązujących do ich symboli.
Ponieważ jednak postanowiłem, że każda podstawka regularnego wojska będzie odzwierciedlać autentyczny oddział (wg Notitia Dignitatum), więc chłopaki poniżej otrzymali prostą nazwę Milites Nerviorum.




Milites Nerviorum to oddział regularnej armii rzymskiej, podległy Dux Belgicae Secundae i mający garnizon w Portus Aepaticus (Epaticus). Lokalizacja fortu stanowiącego ich siedzibę stanowi przedmiot różnych dywagacji, ale najczęściej przyjmuję się że chodzi o współczesne Oldenburg w Belgii (koło Ostendy). Sama nazwa nawiązuje oczywiście do celtyckiego plemienia Nerwiów, którzy masowo byli zaciągani do rzymskich oddziałów pomocniczych. W rzymskich źródłach występuje dużo różnego rodzaju oddziałów mających w nazwie człon Nervii, szczególenie w Brytanii i wzdłuż Renu. Oczywiście późnorzymska jednostka o takiej nazwie niekoniecznie musi się z nich składać, ani nawet pobierać rekrutów z terenów nad Skaldą. Chociaż w przypadku tej akurat jednostki, ze względu na bliskość jest to kusząca hipoteza.

piątek, 16 marca 2012

Przeciwnicy imperium - spis zestawów cz.1

Ponieważ zabrałem się za malowanie pierwszy germańskich wojowników, pora na krótki przegląd z czego można wykonać przeciwników imperium. Dla zachodniej części mamy:

MiniArt 72013 Germanic Warriors

Podstawowy obecnie zestaw dla odtworzenia wojsk germańskich. Zawiera mix figurek konnych i pieszych. Piechurów jest 20 w 5 pozach, zarówno w wersji opancerzonej jak i lżej wyposażonych wojowników. Do tego aż 16 kawalerzystów, w większości w pancerzu, a tylko 4 bez. Pozwala to na wystawienie do 6 podstawek jazdy Ponieważ to produkt MiniArt, tradycyjnie mamy niezły plastik połączony z całą masa nadlewek. Mimo wszystko biorąc pod uwagę ilość figurek (zwłaszcza jazdy) w stosunku do ceny, jest to zestaw wart uwagi.

HaT 8085 Gothic Cavalry

12 figurek gockich jeźdźców w 4 pozach, w większości nieopancerzonych, co pozwala na stworzenie co najmniej 4 podstawek lekkiej jazdy i jednej ciężkiej.
Italeri 6138 Gothic Cavalry

Zestaw znany mi tylko ze zdjęć w sieci, ale jak się wydaje prezentuje taki sam wysoki poziom jak w przypadku „Late Imperial Legion”, czyli twardy plastik, połączony doskonałą rzeźbą. Zawiera 15 konnych w 5 pozach, w tym 6 figurek lekkiej jazdy. Zestaw o tyle ciekawy, że mimo nazwy ”Gothic” może bez problemu posłużyć do stworzenia oddziałów regularnej rzymskiej jazdy, szczególnie w przypadku figurek wyposażonych w pancerz.
HaT 6007 Franks

Jeden z 4 miniboxów Hat-a (seria 6xxx). I w zasadzie jedyny z nich nadający się do użycia do późnorzymskiego okresu. 24 piesze figurki w tylko 4 pozach, dość przyzwoicie wyrzeźbione i co dziwne plastik też całkiem porządny. Dla 8 figurek możliwa jest alternatywna broń, oszczep lub topór (francisca). Jedyny minus to jakieś takie cieniutkie miecze, prawie jak rapiery.
HaT 6008 Visigoths

Drugi z miniboxów Hat-a, który można ewentualnie wykorzystać, szczególnie warci uwagi są łucznicy w liczbie ośmiu, jako nie występujący w innych zestawach. Pozostałe postacie mają jakieś dziwne pozy a i wyposażenie wskazuje raczej na Wizygotów sprzed początku kontaktów z Imperium. Wszystkie postacie to piechota.
Coates & Shine  8133 Gothic Army

Podobny do MiniArt mix figurek pieszych (45) i konnych (6), jednak jakość rzeźby dosyć marna. Choć jak przekonują zdjęcia z http://bennosfiguresforum.com/viewtopic.php?f=2&t=8772&view=next przy odpowiedniej dozie umiejętności malarskich można sporo z tego zestawu wyciągnąć.

Ostatni zestaw to co prawda nie germanie ale pasują do okresu. 
Lucky Toys TL0001 Attila and Black Huns

Dziwny zestaw, spośród 12 konnych (każdy inny) tylko dwóch posiada łuki a reszta miecze, oszczepy, maczugi. Wydaj mi się, że dla Hunów proporcje powinny być jednak odwrotne. Przez to zestaw wydaje się mało przydatny w oryginalnej postaci. Nie pozostaje nic innego niż oczekiwanie na Hunów zapowiadanych przez Hat-a.


czwartek, 8 marca 2012

Jazda - uzupełnienie

Dziś krótko. Equites constantes Valentinianenses seniores dorobili się trawy i tym samym pierwszą podstawkę można uznać za skończoną.




Jak tylko uporam się z rozgrzebanymi projektami, dorobię drugą, by oddział uzyskał pełną sprawność bojową. Na koniec cała jazda na dzień dzisiejszy.



Na warsztat trafiły nowe jednostki: lekka jazda germańska (będą 2 podstawki).



i nowa podstawka łuczników.


środa, 7 marca 2012

Balista

Dziś pierwsza podstawka Wojsk Specjalnych wg przepisów Comitatusa, czyli artyleria (są jeszcze (po)wozy i słonie, które oczywiści sobie daruję). Wzorem poprzednich figurek powinienem nadać im jakąś nazwę, ale to trochę bez sensu, bo w przypadku zachodniej części cesarstwa odnotowane są tylko dwa oddziały Balistarii (a najprawdopodobniej jest to jeden i ten sam oddział), raz pod Magister Equitum Galliarum, a raz pod Dux Mogontiacensis. W obu przypadkach brak jest wzorów ich tarcz., w przeciwieństwie do wschodniej części gdzie istnieją takowe dla 4 z 5 oddziałów o nazwie Balistarii (i same nazwy są bardziej rozbudowane). To zróżnicowanie ilości jednostek między wschodem a zachodem może mieć przyczynę dokładnie taką samą jak w przypadku katafraktów - charakter przeciwnika z którym przyszło się mierzyć imperium. Lepiej zorganizowani i stojący na wyższym poziomie cywilizacyjnym Sasanidzi, zdolni do zdobywania i bronienia dobrze ufortyfikowanych miast, wymagali posiadania większej ilości wyspecjalizowanych jednostek artyleryjskich.
Ponadto brak dokładniejszych informacji o strukturze, liczebności i wyposażeniu takich jednostek Balistarii nakazuje mi potraktowanie tej podstawki jako pop prostu artylerii bez jakieś specjalnej organizacji. Jedynie 6-7 jednostek balistarii w całym imperium, oznaczałby że ilość artylerii do dyspozycji legionów wg Notitia była znacznie mniejsza niż w czasach wcześniejszych. Chyba, że albo one nadal zachowały  trochę własnego sprzętu, obok tych włączonych do jednostek balistarii; lub, co wydaje się bardziej prawdopodobne, większość artylerii była zwyczajowo przechowywana w miastach i innych miejscach umocnionych niż z jednostkami armii polowej.



Balista wzorowana była najpewniej na fragmentach odnalezionych w 1970 roku w ruinach rzymskiego fortu w miejscowości Orszowa /Orsova/ w Rumunii i przechowywanych w muzeum w Kluż /Cluj/. Datowana jest na połowę IV wieku.


Na blogu The Balista http://wattsunique.com/blog/ można obejrzeć całą historię rekonstrukcji takiej balisty i efekty jej działania.

czwartek, 9 lutego 2012

Salii

Dziś moja rzymska armia wzbogaciła się o kolejną jednostkę. Tym razem jest to oddział auxilia palatinae o nazwie Salli (a może Salii seniores). Ponieważ w Comitatusie auxilia są reprezentowane jedną podstawką to Salli są już prawie gotowi do walki. Pozostało jeszcze tylko zagospodarować podstawkę.
Figurki to oczywiście zestaw Italeri "Late Roman Infantry". Jest to insza inszość w stosunku do dotychczas obrabianych figurek Hat-a i MiniArt-a. Dobry, twardy plastik, świetna jakość rzeźby i odlewu - malowanie ich to spora przyjemność. Jedynym mankamentem (przynajmniej dla mnie) są tarcze, a ściślej ich faktura. Wzorem swoich wcześniejszych produkcji Italerii na tarczach umieściła wypukłe wzory, dodatkowo jest to mix różnych wzorów. W znacznym stopniu utrudnia to malowanie innych wzorów. Jak widać na zbliżeniu najbardziej rozbudowane wzory pozostawiłem, żeby nie masakrować całej tarczy i zadowoliłem się pokryciem ich nowym wzorem.
Drugim problemem były te dynamiczne pozy żołnierzy, powodujące trudność w zmieszczeniu ich na standartowej podstawce piechoty w Comitatusie. No i teraz będę musiał się nakombinować w tym gąszczu nad wypełnieniem samej podstawki.






Sali 


Auxilia palatinae pod rozkazami rozkazami Magister equitum Galliarum.
Jednostka utworzona z Franków Salickich najprawdopodobniej w czasach Juliana Apostaty około 358 roku, kiedy po jego kampaniach Frankowie zostali pokonani i w zamian za pozostanie w Toxandri (tj. na południe od Mozy, pomiędzy tą rzeką i Skaldą) być może jako foederati, zostali poddani rekrutacji do rzymskiej armii.
W Notitia Dignitatum wymienione jest w sumie 5 oddziałów o nazwie Salii, z tym że w dwóch przypadkach mamy najprawdopodobniej do czynienia ze zdublowanymi jednostkami. Wszystkie te oddziały to auxilia palatinae.
Na zachodzie:
- Salii pod Magister Peditum to najprawdopodobniej Salii seniores pod rozkazami Magister equitum Galliarum.
- Salii Gallicani pod Magister Peditum to najprawdopodobniej Salii iuniores Gallicani pod rozkazami Comes Hispenias.
Ponadto we wschodniej częśći imperium mamy jeszcze Salii pod rozkazami Magister Militum Praesentalis I.

środa, 18 stycznia 2012

Mix jednostek 3 (WIP)

Pora zacząć nowy rok. Na warsztacie kilka rozbabranych jednostek:

Nienazwani jeszcze żołnierze z oddziału auxillia palatinae:



 Frankowie (jak widać niewiele się posunęli do przodu):


Kolejni wojacy to żołnierze z oddziałów nadgranicznych, czyli limitanei. Oddział jeszcze nienazwany, podobnie jak jego wielkość (ilość podstawek):


I na koniec pierwsza jednostka harcowników, ledwie maźnięta.


No i jest jeszcze balista z obsługą ale ona jest bez zmian od ostatniego razu.